«Немає нічого прекраснішого, нічого величнішого
за секс, а поза ним не існує спасіння».
Сад. Лист до дружини
(Венсенн, 25 червня 1783).
0. – Париж, 1969 рік: панування буржуазії, яка тимчасово займає домінуючі позиції, загниває; її ідеологія непроникна з жодного боку. Від цього боротьба не стане ані швидшою, ані простішою.
1. – «Едем, Едем, Едем»: нічим подібним від часів Сада досі не ризикували. А це означає: нині в історії уможливилось всеохопне його прочитання; відкривається інша історична перспектива, ніж та, в якій Садом окреслювалась точка радикального зміщення; «Едем, Едем, Едем» потребує інакшого підходу до прочитання, без співставлення із Садом.
2. – Запропонуємо певні дати: вони надали б нам загальні елементи аналітичної історії того, як почали писати про секс, тим самим відсікаючи зворотний бік усіх наших дискурсів. Наприклад, 1783 рік особливим чином позначився для нас невидимістю буржуазного революційного перевороту і герметичним, нетлінним письмом Сада. Проте, хто на той момент міг думати про артикуляцію чогось подібного? Ніхто. Втім, ми просто натякаємо – місце, де ці рядки справджуються сьогодні (1970 рік), навряд чи підштовхує до безпомилкового передбачення в силу самого факту переривчастої безперервності революції труда – яка цього разу стала масовою та безсюжетною – та матеріалістичного письма, яке чим далі, тим свідоміше подвоює її ефект, тож ми знову опинилися перед лицем історичної неминучості, але у змінений спосіб. Таким чином, текст Сада має бути розташований на вістрі часового кільця, яке замикається. Інший приклад: можна вважати, що читання Сада утвердилося лише в 1931 році, коли Моріс Ейн писав: «Варто пожаліти тих, хто з цього зразкового зусилля до найжорстокішого аналізу буття може або бажає зберегти для себе лише непристойності, які відповідають власній удаваній величі. Безумовно, жорстока ясність, спрямована на найменш потаємні вигини того, що зазвичай зветься душею, повинна здаватися їм ще нестерпнішою, ніж притлумлене світло психоаналітичних концепцій». Звісно, ця фраза є застарілою. Ми мусимо уникати всього, що може віднести письмо до «буття». Більш того, психоаналіз став або вкотре постав мішенню у запеклих суперечках. Однак кого сьогодні ми маємо жаліти, опинившись віч-на-віч з «Едем, Едем, Едем»?
3. – Наступна ілюстрація. Ближчий до нас Бланшо пише: «В персоні Сада – і це підштовхує до парадоксальної точки зору – маємо перший приклад (але чи був другий?) того, як манера писати, свобода писати, може збігатися з реальною свободою, коли остання перебуває в кризовому стані – і в історії з'являється вакантне місце». Ми просто додамо для тих, хто має намір зрозуміти: текст, підписаний П'єром Ґійота, не випадково виник саме у Франції 1968 року.
4. – Переплетіння – історія / письмо (не абстракте «письменство»). Основа: історичний матеріалізм. Класова боротьба та секс мов провідні нитки дозволяють його розшифровувати. 1869: Пісні Мальдорора. 1871: Паризька комуна. 1884: «Походження родини, приватної власності та держави», де Енгельс зазначає: «Ми рухаємося на зустріч суспільному перевороту, коли економічні основи моногамії, які ще існують дотепер, мають неминуче зникнути, так само, як і основи її доповнення: проституція». Це переплетіння апелює до його знань.
5. – Не залишати поза увагою те, що ані на секунду не випускає дивовижна сила, що керує «Едем, Едем, Едем»: «радикальна нерівність думки стосовно сексу, якої треба дотримуватися під страхом стати жертвою того, чим Фройд погрожував Юнгу, а саме: "трясовини окультизму"» (Лакан).
6. – Відкинути разом цензуру і контр-цензуру – одну моральну, іншу психологічну. Іншими словами, експлуатації сексуальних репрезентацій (сексуальності замість сексу). Уперто запобігати, повторюючи це стільки разів, скільки знадобиться, будь-якій сублімації і особливо тій, яка вважає, ніби може явити себе під виглядом псевдо-наготи. Цензура: витіснення першого ступеня. Контр-цензура: витіснення другого ступеня (манірність, еротизм).
7. – Невпинно відстоювати матеріалістичну основу. Втім, матеріалізм ще не є домінантним і тому може проявляти себе лише під маскою монструозності, про яку ще ніхто не має чіткого уявлення, адже зрештою вона не така й монструозна: радше навпаки, і це так само очевидно, як безкінечність всесвіту. Мов дрижання, назване свого часу діонісійським: «Одягнений у священну небриду, він шукає крові агонізуючих козлів, з ненажерливим апетитом до сирої плоті» (Еврипід). Жодного міфу, жодного бога. У нескінченному поверненні до тваринного. В єдиному написаному пустельному вибуху.
8. – Взяти на себе вбивство будь-якого прояву сексуальності – належної чи неналежної, через обмеженість претензій: прийняти ту чи іншу сексуальність – означає повірити в неможливу адекватність думки про секс. Проти всього, що бажає проявити себе, лишаючись прихованим, проти всього, що хоче сховати себе, вважаючи себе проявленим. Вбивство проти насолоди на тлі власності.
9. – Поширити владу однієї фрази на матеріальний мурашник – розділений та піднесений у безупинному пориві. Органічна, біологічна, хімічна, фізична, астрономічна та небесна механіка. «Науки про природу згодом поглинуть науки про людину так само, як науки про людину поглинуть науки про природу, так що залишиться лише одна наука» (Маркс). З першої ж сторінки «Едем, Едем, Едем» – перед нами постає цей нечуваний театр: кремінь, терен, піт, олія, ячмінь, зерно, мозок, квіти, колосся, кров, слина, екскременти... Ось золотий простір матерій і тіл, нескінченно трансмутований та ритмічний.
10. – Отже: «Солдати в касках, розставивши широко ноги, напруживши м'язи, топчуть новонароджених, сповитих у червоні, пурпурні хустки:»